Apec Electric Water Pump AWP1575
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
£ 105.25 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
£ 105.25 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | AUDI FORD SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 17.31 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Reinforced Version | |
| Housing Type | without housing |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | AUDI FORD SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 25.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 100 740 |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI VOLVO |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 66 mm |
£ 32.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | DERBY GOLF JETTA POLO |
| Number of Teeth | 26 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 83 mm |
£ 25.44 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 74 mm |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | AUDI FORD SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 31.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | CORDOBA GOLF IBIZA POLO VENTO |
| Number of Teeth | 30 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 82 mm |
£ 23.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 100 100 S4 80 80 S2 COUPE S6 |
| Number of Teeth | 29 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | AUDI |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 72 mm |
£ 25.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
£ 29.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Number of Teeth | 18 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 60 mm |
£ 22.88 inc. VAT