NRF Intercooler 30252
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Placement On Vehicle | Right |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 189 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 202 mm |
£ 81.76 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Placement On Vehicle | Right |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 189 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 202 mm |
£ 81.76 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 82 mm |
£ 70.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 73 mm |
| Core Length | 399 mm |
| Core Width | 127 mm |
£ 84.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 531 mm |
| Core Width | 437 mm |
£ 320.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 105 mm |
£ 89.25 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 36 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Core Width | 367 mm |
£ 109.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 29 mm |
| Core Length | 647 mm |
| Core Width | 400 mm |
£ 117.73 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 145 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 450 mm |
£ 73.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 288 mm |
| Core Width | 277 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 101.28 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 625 mm |
£ 132.78 inc. VAT