656 Platinum Commercial Battery 12V 126Ah
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 126 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 290 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 119.99 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 126 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 290 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 119.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Height | 240 mm |
| Battery Length | 407 mm |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 740 A |
| Battery Width | 173 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Product Information |
|
| Product Title | MF HD Conventional Battery 12V - 105Ah - 740CCA |
| Product Description | Platinum |
£ 1,430.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 240 mm |
| Battery Length | 407 mm |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 740 A |
| Battery Width | 173 mm |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
| Product Title | MF HD Conventional Battery 12V - 105Ah - 740CCA |
£ 1,430.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Length | 345 mm |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Battery Type Code | 667 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 750 A |
| Battery Width | 172 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 238 mm |
| Product Information |
|
| Product Title | MF HD Conventional Battery 12V - 105Ah - 750CCA |
| Product Description | Platinum |
£ 1,430.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Capacity | 115 Ah |
| Battery Type Code | 630 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 760 A |
| Battery Width | 175 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 223 mm |
| Battery Length | 514 mm |
| Product Title | MF Conventional Battery 12V - 115Ah - 760CCA |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
£ 1,438.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Length | 514 mm |
| Battery Capacity | 115 Ah |
| Battery Type Code | 631 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 760 A |
| Battery Width | 175 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 210 mm |
| Product Information |
|
| Product Title | MF Conventional Battery 12V - 115Ah - 760CCA |
| Product Description | Platinum |
£ 1,438.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Capacity | 120 Ah |
| Battery Type Code | 641 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 1000 A |
| Battery Width | 172 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 240 mm |
| Battery Length | 330 mm |
| Product Title | SMF Conventional Battery 12V - 120Ah - 1000CCA |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
£ 1,430.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Capacity | 120 Ah |
| Battery Type Code | 627 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 700 A |
| Battery Width | 189 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 223 mm |
| Battery Length | 513 mm |
| Product Title | MF Conventional Battery 12V - 120Ah - 700CCA |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
£ 1,438.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery CCA | 800 A |
| Battery Width | 172 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 290 mm |
| Battery Length | 345 mm |
| Battery Capacity | 126 Ah |
| Battery Type Code | 655 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
| Product Title | MF S/HD Conventional Battery 12V - 126Ah - 800CCA |
£ 1,438.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 209 mm |
| Battery Length | 510 mm |
| Battery Capacity | 130 Ah |
| Battery Type Code | 622 |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 840 A |
| Battery Width | 216 mm |
| Product Information |
|
| Product Title | MF HD Conventional Battery 12V - 130Ah - 840CCA |
| Product Description | Platinum |
£ 1,438.00 inc. VAT