| Specification |
|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Length | 236 mm |
| Battery Capacity | 45 Ah |
| Battery Type Code | 158 AGM |
| Battery CCA | 370 A |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 127 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 224 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Product Information | - WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet
|
| Product Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 45Ah - 370A |
| Product Description | Platinum |