NRF Intercooler 30190
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 150 mm |
£ 68.97 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 150 mm |
£ 68.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 76 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 150 mm |
£ 69.03 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 300 mm |
£ 76.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 157 mm |
£ 94.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 772 mm |
| Core Width | 651 mm |
£ 457.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| For OE Number | 81061300199 |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 892 mm |
| Core Width | 665 mm |
£ 363.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 905 mm |
| Core Width | 731 mm |
£ 359.78 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 25 mm |
| Core Length | 675 mm |
| Core Width | 372 mm |
£ 339.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 421 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Core Length | 688 mm |
£ 110.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 217 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 220 mm |
£ 63.97 inc. VAT